Największą przyjemnością w życiu jest zrobić coś, o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe
Walter Bagehot
WYSOKIE
STANDARDY
KSZTAŁCENIA
RZETELNOŚĆ
DOŚWIADCZENIE

Praca z domu (telepraca i home office), a zasady BHP


Kobieta pracująca w domu
Skontaktuj się z naszym specjalistą od BHP i PPOŻZapoznaj się z naszą ofertą

W ostatnich latach model pracy systematycznie się zmienia. Coraz częściej można spotkać się z tzw. telepracą (stałą pracą z domu) lub "home office" (pracą z domu w wybranych dniach). Na pewno takie rozwiązania mają sporo zalet, ale praca z domu jest dosyć specyficznym przypadkiem jeśli chodzi o zachowanie zasad BHP w miejscu pracy.

Przede wszystkim nic nie zmienia się jeśli chodzi o szkolenia BHP. Tak samo jak w tradycyjnym modelu pracy, tutaj również pracownik musi przejść obowiązkowe szkolenie BHP.

Jeśli mowa o systematycznej pracy w domu, a nie jedynie wyjątkowych sytuacjach, w których pracownik zajmuje się firmowymi obowiązkami w domu - pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi odpowiednie stanowisko pracy, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Wyjątek stanowi kwestia bezpieczeństwa i stanu higieny samego domu/mieszkania pracownika. Za ten stan oczywiście nie odpowiada pracodawca, a sam pracownik. Pracodawca nie jest także zobowiązany do żadnych prac związanych z przebudową pomieszczeń/budynków i nie odpowiada za kwestię urządzeń higieniczno-sanitarnych.

Wiele nie zmienia się także w kwestii wypadków w pracy. Jeśli pracownik pracuje z domu, to jest to właśnie jego miejsce pracy. Wypadek, który zdarzył się w godzinach pracy jest traktowany w taki sam sposób jak wypadek, który wydarzył się w biurze/budynku firmy.

Na sam koniec zachęcamy jeszcze pracowników, którzy w domu pracują przed biurkiem do zapoznania się z naszym tekstem o prawidłowej pozycji przed komputerem (progres-bhp.pl/prawidlowa-pozycja-przed-komputerem.html).